قوانین دریافت ویزای ایران

قوانین دریافت ویزای ایران به معنای سیاستی است که این کشور برای ورود اکثریت شهروندان کشورهای خارجی و اقامت این افراد در نظر گرفته است. البته این پروسه برای تمام شهروندان کشورها یکسان نیست. مثلاً دریافت ویزای ایران ممکن است برای شهروندان آمریکایی چندین ماه طول بکشد. حتی ممکن است برخی از آمریکایی ها با ویزای معتبر به هنگام ورود به ایران دچار مشکل شوند. با این وجود، ایران برای راحتی حال گردشگران خارجی، صدور ویزای فرودگاهی را فراهم کرده است. علاوه بر این، شهروندان هفت کشور از جمله ترکیه، سوریه، لبنان، جمهوری آذربایجان، مصر، گرجستان و لبنان می توانند بدون داشتن ویزا و فقط با گذرنامه با تاریخ اعتبار حداقل ۶ ماه به ایران سفر کنند. البته مدت زمان اقامت این افراد در ایران با توجه به توافقات دیپلماتیک مشخص شده است.
گفتنی است؛ اتباع خارجی می توانند برای ۱۴ روز یا کمتر بدون ویزا به مناطق آزاد ایران شامل کیش، قشم و چابهار سفر کنند. واضح است که اگر این افراد بخواهند به سفرشان ادامه دهند یا به دیگر شهرهای ایران وارد شوند، باید به دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه مستقر در آن منطقه آزاد مراجعه کنند و طبق مقررات ایران اقدام به دریافت ویزا نمایند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای متعدد یا ویزای مولتی ایران به شرح زیر است:

1-پاصل نامه درخواست شرکت با سربرگ، مهر و امضای رسمی مدیر عامل شرکت مبنی بر درخواست صدور ویزای کثیرالمسافره ایران از وزارت خارجه و ذکر علت دعوت از ایشان.

2-تصویر رنگی و شفاف از صفحه اول پاسپورت مسافر (اعتبار گذرنامه باید بالای ۶ ماه باشد)؛

3-کپی صفحات پاسپورت ورود و خروج ایران در طول یک سال گذشته؛

4-تصویر رنگی و شفاف از صفحه اول شناسنامه میزبان؛

لازم به ذکر است که مدت زمان ارائه کد ارجاع (کد رفرنس) برای این ویزا طولانی‌تر از ویزای توریستی ایران خواهد بود.

مهمانان و مسافرانی که قصد دریافت ویزای بلندمدت ایران را دارند باید شرایط زیر را دارا باشند:

داشتن ۳ ویزای یک ماه ایران برای دریافت ویزای ۳ ماهه

داشتن ۲ ویزای ۳ ماهه برای دریافت ویزای ۶ ماه

داشتن ۲ ویزای ۶ ماهه ایران برای دریافت ویزای یکساله

ویزای ردیف ۱۰ یا متعدد یا به عبارت دیگر ویزای کثیرالمسافر یا ویزای مولتی ایران مخصوص افرادی است که برای کار به ایران به دفعات متعدد وارد ایران می شوند.این ویزا با توجه به تعداد سفرهای فرد در سال گذشته با اعتبارهای مختلفی صادر می شود که به کشور تبعه هم بستگی دارد که بین سه ماه ، شش ماه یا یک سال متغیر است. این ویزا برای افرادی که به دفعات به ایران سفر می کنند بسیار مناسب است زیرا هم در وقت و هم در هزینه ی این افراد صرفه جویی می شود. همچنین با داشتن این ویزا نگرانی از مشکلات عدم دریافت ویزا از میان خواهد رفت.

مدارک لازم جهت ویزای تجاری بلندمدت ایران

1-مدارکی در مورد نام و ثبت شرکت دعوت کننده

2-اسکن گذرنامه شخص دعوت شونده یا مهمان موضوع دعوتنامه؛

4-آدرس و شماره تماس شرکت دعوت کننده؛

5-آدرس مکان اقامتی شخص دعوت شونده یا میهمان؛

6-آدرس و شماره تماس منزل مدیر عامل؛

7-اسکن روزنامه رسمی دعوت کننده؛

8-اسکن شناسنامه مدیر عامل شرکت دعوت کننده؛

نکته: در موارد تجاری باید نامه ای از طرف شرکت دعوت کننده ارائه شود.
موارد توریستی عموما شامل تمدید ویزا نمی شود، مگر در شرایط خیلی خاص.
گفتنی است؛ وزارت امور خارجه ایران برای راحتی مسافران و گردشگران امکان دریافت ویزا را در فرودگاه های کشور فراهم کرده است. از سوی دیگر، شهروندان کشورهای مختلف به غیر از آمریکا، کانادا، انگلستان، کلمبیا، بنگلادش، سومالی، پاکستان، افغانستان، هندوستان، اردن و عراق می توانند ویزای ایران را دریافت کنند. کشور های ذکر شده باید قبل از ورود به ایران به کنسولگری ایران در این کشورها مراجعه کنند و ویزای ایران را دریافت نمایند.

چگونه ویزا ایران را تمدید کنیم؟

تمدید ویزای ایران توسط آژانس های هواپیمایی و بخش روادید صورت نمی گیرد و برای تمدید ویزا باید به پلیس اتباع خارجی در شهر خود مراجعه نمایید. به این منظور، باید مهمان به همراه پاسپورت خود و به همراه میزبان به این اداره مراجعه نماید و برای دریافت مهر تمدید و ویزای ایران اقدام کند. هزینه کارمزد دریافت کد ویزای ایران از آژانس مسافرتی مبلغ 10 یورو می باشد و این مبلغ به صورت پایه است.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید – 02188662266