خنک ترین شهرها و مناطق ایران کدامند؟


خنک ترین شهرها و مناطق ایران کدامند؟

ایران کشوری پهناور است و در آن واحد می توانید چهار فصل را در آن تجربه کنید. وسعت ایران این امکان را فراهم کرده است که در زمستان هوای تابستانی را در برخی از شهرها داشته باشیم و در فصل زمستان هم تابستان را در برخی از نقاط کشور تجربه کنیم. با ما همراه باشید تا با سردترین شهرهای ایران آشنا شوید.

چالداران

این شهرستان در آذربایجان غربی واقع شده است و مردم آن را به عنوان شهر بی کولر می شناسند. چالدران در دامنه سلسله جبال زاگرس قرار دارد و به همین دلیل از هوای معتدل و مطبوعی برخوردار است. هوای خنک این شهر این امکان را برای ساکنانش به وجود آورده است که در تابستان نیز بدون کولر در خانه هایشان بمانند و از شر گرمای طاقت فرسا در امان باشند. منظورمان این است که آن ها مجبور نیستند برای برخورداری از هوای خنک به پارک ها و دامن طبیعت پناه ببرند.

جهان نما

این منطقه ییلاقی در گرگان قرار دارد و همه ساله میزبان گردشگران زیادی است. هوای سرد این منطقه در تابستان دلیلی است که مسافران ترجیح می دهند به آن سفر کنند. چشمه ها، رودخانه ها، جنگل ها و چشم انداز ارتفاعات از جمله جذابیت های گردشگری این منطقه به شمار می رود.

شهرکرد

نمی شود لیستی از شهرهای سرد ایران تهیه کرد و نام شهرکرد را از یاد برد. این شهر از جمله مناطق سرد ایران است و در تابستان مقصد مناسبی برای سیر و سیاحت به شمار می رود.

کوهرنگ

این شهرستان در شهرکرد واقع شده و هوایش سرد است. برای رسیدن به این شهرستان کافی است خودتان را به شهرکرد برسانید و سپس از چلکرد به این منطقه بروید.

فیروزکوه

فیروزکوه در استان تهران قرار دارد و مرکز شهرستان فیروزکوه است. این شهر در کنار جاده تهران-قائم شهر واقع شده است و شرایط آب و هوایی خوبی دارد. به همین دلیل، همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند. زمستان سرد و تابستان معتدل و خنک از جمله ویژگی های منحصر به فرد این شهر است.

سرعین

این شهر در استان اردبیل قرار دارد و از دیگر مناطق سرد ایران به شمار می رود. همانطور که می دانید اردبیل در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته و یکی از سردترین مناطق ایران است. به همین دلیل بسیاری از شهرهای این استان نیز در لیست مناطق سرد ایران قرار دارند.

ماسوله

این شهر نیز یکی از مناطق سرد شمالی ایران است که در گیلان قرار دارد. هوای سرد این روستای پلکانی باعث شده است که مسافران زیادی به ویژه در تابستان به این منطقه زیبا سفر کنند.

آلاشت

این شهر در استان مازندران قرار دارد و آبشارهای فراوانی در آن وجود دارند. شاید یکی از دلایل سردی هوا در این شهر وجود همین آبشارهاست. به هر حال، اگر می خواهید به شهرهای سرد ایران سفر کنید، آلاشت را از قلم نیندازید.

بجنورد

این شهر در استان خراسان رضوی قرار دارد و از هوای سرد و مطبوعی برخوردار است. بهترین زمان سفر به این شهر بهار و تابستان است.

ارومیه

این شهر مرکز استان آذربایجان غربی است و در شمال غربی ایران قرار دارد. این شهر با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته است.

اردبیل

یکی دیگر از شهرهای خنک ایران، اردبیل است. دمای این شهر در مرداد ماه حداکثر ۲۴ درجه سانتی‌گراد و حداقل ۱۹ درجه است.

کلاردشت

یکی از مناطق سرد شمالی ایران، کلاردشت است. این منطقه ییلاقی بسیار زیباست و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. در گرمترین ساعت  روز دمای این منطقه به ۲۱ درجه و در خنک‌ترین زمان به ۱۶ درجه سانتی‌گراد می رسد. بنابراین، هوایی سرد را در این منطقه تجربه خواهید کرد.

کندوان

روستای تاریخی کندوان بسیار زیبا و منحصر به فرد است و با نمایی صخره ای پذیرای مسافران زیادی است. این روستا از آب و هوایی ییلاقی برخوردار است و منطقه ای سرد به شمار می رود. اوایل اردیبهشت تا آخر شهریورماه بهترین زمان برای بازدید از این منطقه زیباست.

مشکین شهر

مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد. این شهر ۹۵ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد. مشکین شهر هوای سردی دارد و دمایش در تابستان در گرمترین روزها به ۲۵ درجه سانتیگراد می رسد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *