اگر قصد سفر به کشور پرتغال را دارید و یا به دلیل مسائل کاری به این کشور سفر می‌کنید، نیازمند دریافت ویزای پرتغال خواهید بود. در این مقاله سعی خواهیم کرد اطلاعاتی جامع به شما عزیزان ارائه دهیم.

اطلاعاتی در رابطه با ویزای پرتغال

پرتغال یکی از کشورهای اروپایی می‌باشد که عضو پیمان شینگن هم محسوب می‌شود. وارد شدن به خاک پرتغال مستلزم دریافت ویزای پرتغال است. قبل از آنکه توضیحاتی در رابطه با ویزای پرتغال ارائه دهیم، اطلاعات مختصر از کشور پرتغال را بازگو می‌کنیم. پرتغال کشوری اروپایی است که در جنوب قاره اروپا و در همسایگی کشور اسپانیا قرار دارد.

شهرت این کشور در میان جهانیان و مخصوصاً مردم ایران به سبب دریانوردی و کشف سرزمین‌های جدید می‌باشد. کشور پرتغال به دلیل جاذبه‌های فراوان گردشگری وجود جشنواره‌های متنوع دارای گردشگران و توریست‌های فراوانی است. پایتخت کشور پرتغال لیبورن می‌باشد که این شهر هم به دلیل جذابیت‌های گردشگری سالانه افراد زیادی را به‌عنوان توریست و گردشگر به خود جذب میکند. به دلیل اینکه پرتغال عضو کشورهای شینگن محسوب می‌شود وارد شدن به خاک این کشور مستلزم دریافت و اخذ ویزای پرتغال می‌باشد.

هزینه ویزای پرتغال

در رابطه با هزینه ویزای پرتغال این نکته مهم را اشاره کنیم که برای افراد بالای ۱۲ سال باید ویزا به صورت جداگانه و فردی تهیه گردد. از اینرو پرداخت هزینه های اخذ ویزای پرتغال برای این افراد الزامی است. البته هزینه ویزای پرتغال برای افراد ۶ تا ۱۲ سال تقریباً نصف قیمت کلی آن می‌باشد.

به صورت کلی هزینه‌های صدور این ویزا برای افراد بالای ۱۲ سال معادل شصت یورو و برای افراد ۶ تا ۱۲ سال سی و پنج یورو می‌باشد. لازم به ذکر است که برای افراد زیر ۶ سال که با اهدافی همچون بررسی تحقیقات و پروژه های علمی به کشورهای پرتغال سفر می‌کنند (البته با خانواده) هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و هزینه اخذ ویزا برای این دسته از افراد به صورت رایگان است.

اخذ ویزای پرتغال و سفر به کشورهای عضو شنگن

منطقه شنگن به کشورهایی همچون آلمان، اتریش، اسپانیا، هلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان گفته می‌شود. البته کشورهایی مانند لیتوانی، مالت، لهستان، اسلوونی، سوئیس و لیختن‌اشتاین نیز اخیراً به کشورهای عضو شینگن پیوسته‌اند.

افراد می‌توانند جهت اخذ ویزای پرتغال و دریافت این ویزا به کشورهای عضو شینگن سفر کنند و از این کشورها بازدید نمایند یا کارهای علمی موردنظر و حتی فعالیت‌های تجاری را انجام برساند. تقریباً با اخذ ویزای یکی از کشورهای عضو شینگن می‌توانید از دوسوم کشورهای اروپایی بازدید نمایید. البته نوع ویزای دریافتی که در بخش قبلی توضیحاتی داده شد در نحوه و چگونگی سفر مسافران تأثیرگذار می‌باشد.

گرفتن بیمه مسافرتی در ویزای پرتغال

افرادی که اقدام به گرفتن ویزای پرتغال می‌نمایند به صورت تورهای گردشگری و یا به صورت فردی که با اهداف کسب‌وکار انجام می‌شود، باید بیمه مسافرتی را تهیه نمایند. این بیمه‌ها تمامی روزهای اقامت افراد در کشور پرتغال را پوشش می‌دهند.

البته ناگفته نماند که بیمه مسافرتی که همراه با ویزای پرتغال تهیه می‌گردد در تمامی قلمرو عضو پیمان شنگن معتبر می‌باشد و افراد می‌توانند با خیال آسوده در تمامی مناطق عضو شینگن به انجام هر کار گردشگری بپردازند. حداقل پوشش بیمه‌های مسافرتی برای افراد به کشور پرتغال سی هزار یورو می‌باشد. این نکته مهم را نیز قبل از سفر به کشور پرتغال در حین اخذ ویزای پرتغال بدانید که حتماً از بیمه‌های مسافرتی استفاده کنید. این کار سبب می‌شود که شما با فراغ خاطر بیشتری به سفر پردازید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای پرتغال (بخش اول)

به صورت کلی برای اخذ ویزای پرتغال گذراندن مراحل زیر و ارائه مدارک مشخص شده لازم و ضروری است:

پر نمودن فرم درخواست روادید به صورت کاملاً صادقانه و کامل
ارائه یک قطعه عکس سه در چهار تمام‌رخ و پشت زمینه سفید (عکس ارائه‌شده می‌بایست کاملاً نو جدید باشد)
تهیه کپی امضای فرد مسافر
ارائه گذرنامه معتبر که دارای اعتبار حداقل سه‌ماهه باشد.
ارائه اصل شناسنامه به همراه تمامی صفحات آن.
معرفی‌نامه از محل کار به زبان انگلیسی و با ترجمه فارسی باشد
رزرو بلیط و تائید آن‌که باید به مهر آژانس مسافرتی رسیده باشد.
رزرو بلیط برگشت به ایران و ارائه آن به کنسولگری پرتغال