ویزای اسپانیا با توجه به کاربرد آن سالیانه متقاضیان زیادی را از داخل ایران دارد، ویزای اسپانیا ازجمله ویزاهایی است که مشمول قوانین ویزای شنگن است و در واقع ویزای اسپانیا تابع توافقنامه شینگن میباشد. برای درخواست ویزای اسپانیا ضروری است که ابتدا فرم تقاضای ویزای اسپانیا از طرف متقاضی پر شود و سپس در مرحله بعد یعنی در زمان مصاحبه فرم تقاضا به همراه سایر مدارک تحویل داده شود، باید به این نکته توجه شود که فرم تقاضای ویزای اسپانیا به تعداد اعضای خانواده که قصد سفر دارند پر شود و در واقع هر فرم تقاضای ویزای اسپانیا برای یک نفر می باشد.

شناخت شنگن جهت اخذ ویزای اسپانیا

همان‌طور که گفته شد کشور اسپانیا جزو کشورهای توافق‌نامه شینگن است و ابتدا ضروری است که در مورد ویزای شینگن توضیحاتی داده شود، در واقع ویزای اسپانیا ویزای شینگن محسوب می شود و ویزای اسپانیا مشمول اصول توافقنامه شینگن است و در دایره نظارت آن قرار می گیرد، قابل ذکر است که ویزای کشورهای شینگن از جمله ویزای اسپانیا دارای قوانین مخصوص خود است، که باید به آن قوانین از طرف متقاضیان سفر به اسپانیا و متقاضیان ویزای اسپانیا توجه لازم صورت پذیرد.

تعریف شینگن

به صورت خلاصه اگر بخواهیم ویزای شینگن را معرفی کنیم می توانیم بگوییم که شینگن، توافق‌نامه‌ای است که در ابتدا به برداشته شدن مرز بین شش کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این توافق‌نامه در سال ۱۹۸۵ و همزمان با آغازش، توافقنامه بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافق‌نامه ملحق شدند.

کشورهای عضو شنگن

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این توافق‌نامه پیروی می‌کنند این کشورها عبارت اند از:

آلمان، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، استونی، فنلاند، فرانسه (به عنوان کشور اروپایی بجز سرزمین های وابسته)، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند (به عنوان کشور اروپایی بجز سرزمین های وابسته)، لهستان، پرتغال، جمهوری چک، اسلوواکی، اسلوونی، سوئد، نروژ، ایسلند و سوئیس.

نکته قابل توجه برای اخذ ویزای اسپانیا

نکته قابل توجه دیگر که باید مسافران و متقاضیان ویزای اسپانیا بدان توجه کنند این است که طبق قوانین اسپانیا باید پاسپورت و کارت شناسایی معتبر همیشه و در هر زمان همراه مسافرین باشد که همراه نداشتن آن ها می تواند برای مسافرین مسئله ساز شود.

تبعه کشورهای عضو اتحادیه جهت اقامت تا ۹۰ روز نیاز به ویزای اسپانیا ندارند. تبعه کشورهای بلغارستان، قبرس، ایرلند، رومانی و انگلستان نیز برای ورود مورد بازرسی قرار می گیرند. سایر ملیت ها برای ورود باید ویزای شینگن تهیه کنند. برای اطلاع بیشتر از شرایط ورود به اسپانیا حتما به نزدیک ترین کنسولگری یا سفارت مربوط به این کشور مراجعه فرمایید. تبعه کشورهای استرالیا، آمریکا, کانادا، اسرائیل, ژاپن و نیوزلند تا ۹۰ روز احتیاج به اخذ ویزای اسپانیا و شینگن ندارند، نکته قابل توجه دیگر نیز این است که ویزای شینگن تحت هیچ شرایطی قابل تمدید نمیباشد.

اصل شناسنامه ایرانی

اصل گذرنامه:

توجه داشته باشید که باید بیشتر از شش ماه از انقضای گذرنامه بعد از مدت ویزا باقی مانده باشد و نیز دو سری کپی از صفحات یک تا سیزده پاسپورت مورد نیاز است.

دو قطعه عکس رنگی:

عکس باید رنگی باشد و با زمینه اش سفید باشد.عکس شما باید تمام رخ باشد وبرای کمتر از سه ماه پیش.  فاصله بین سطح بالای سر و چانه باید سی و دو میلی متر باشد.

**توجه داشته باشید چنانچه در گذرنامه خواهان ویزا نام همراهان هم وجود داشته باشد باید به ازای هر نفر از آنها هم دو قطعه عکس رنگی ضمیمه باشد.**

دعوت نامه:

یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان شما که مقیم اسپانیاست باید برای شما اصل فرم دعوتنامه را بفرستد.  اگر دعوت نامه ندارید رسید رزرو هتل در طول مدت اقامت در اسپانیا یا هر گونه سند و مدرکی که نشان دهنده این باشد که شما در کشور اسپانیا دارای خانه ای هستید.

اسناد مالی و شغلی:

دفترچه یا گواهی حساب بانکی به اسم متقاضی با مشخص بودن تاریخ افتتاح حساب با سربرگ انگلیسی. میزان موجودی و گردش مالی هم تعیین شود.

گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت نام برده و میزان درآمد و تاریخ شروع به کارش.

توجه کنید که از همه این مدارک یک کپی به همراه داشته باشید. بعد از تطبیق دادن اصل مدارک را به شما بر می گردانند و کپی ها برای بررسی باقی می مانند.

همه اسناد مدارک شما باید به صورت رسمی ترجمه انگلیسی شده باشد.

بررسی اولیه مدارک درخواست صدور ویزا حدودا دو هفته طول خواهید کشید. معمولا تا شش هفته بعد از تحویل مدارک و انجام مصاحبه به شما خواهند گفت که روادید ورود به اسپانیا را دریافت خواهید کرد یا خیر!

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید – 02188662266