جراحی زیبایی

میل به زیبایی و زیبا دیده شدن از گذشته در انسان ها وجود داشته و سبب به وجود آمدن شاخه ای در پزشکی به نام جراحی زیبایی شده است. که در صدد زیبا سازی چهره و اندام تلاش می کند. امروزه با پیشرفت رشته پزشکی و کشف دستگاه های جدید جراحی، عمل های زیبایی، بسیار ساده تر و سریع تر از گذشته صورت می گیرند.

 • تقسیم بندی جراحی زیبایی

شاخه های اصلی جراحی زیبایی 5 دسته می باشند.

 1. جراحی زیبایی صورت . مثال: تزریق پرکننده ها و ژل ها
 2. جراحی زیبایی شکم . مثال: لیپوابدومینوپلاستی
 3. جراحی زیبایی غبغب و گردن . مثال: درمان غبغب توسط بوتاکس
 4. جراحی زیبایی شکم و پهلو. مثال: کوچک کردن شکم
 5. جراحی زیبایی سینه . مثال: لیفت سینه
 6. جراحی زیبایی بازو و ران ها . مثال: تزریق چربی Fat Graft به ناحیه دستگاه تناسلی
 • آمار جراحی زیبایی

در سال 2016 امریکا رتبه اول جراحی زیبایی جهان را به خود اختصاص داد و پس از آن برزیل در رتبه دوم و ژاپن در رتبه سوم قرار گرفتند. ایران نیز در آن سال، رتبه بیستم را به خود اختصاص داد. این سرشماری نشان داد 86% جراحی ها بر روی زنان انجام شده و افزایش حجم محبوب ترین جراحی زیبایی آن سال بوده است. جالب است بدانید ایران در سال 2013 در این رتبه بندی رتبه ده ام را به خود اختصاص داده است . بیشترین جراحی که در ایران انجام شده، جراحی بینی است.

 • چرا زنان بیشتر از مردان بیشتر دست به عمل زیبایی می زنند؟

در این رابطه موضوعات مختلفی دخیل می باشند. از جمله این موضوعات این است که، در کشور های جهان سوم جایگاه واقعی زنان در جامعه مشخص نیست. برای مثال در بسیاری از مشاغل، یکی از شروط استخدام زنان، زیبایی ظاهریشان می باشد. در حالی که در جوامع مدرن زنان با ظاهری ساده به محل کار، تحصیل و غیره می روند. زیرا جایگاه و شان اجتماعی شان مشخص است. اگر موقعیت واقعی بانوان در جامعه مشخص باشد و رسانه های پر بیننده مانند تلویزیون، به سرگذشت بانوان موفق بیشتر بپردازند و … اعتماد به نفس زنان آن جامعه نیز افزایش یافته و جراحی زیبایی اهمیتش را از دست می دهد.

عوارض جراحی زیبایی

 • مشکلاتی که سال ها پس از جراحی نمایان می شوند: معمولاً در سال اول پس از جراحی، همه چیز عادی پیش می رود اما پس از گذشت چند سال تازه آسیب های ناشی از جراحی نمایان می شوند. برای مثال در جراحی بینی اگر پزشک نسوج زیادی را بردارد، امکان دارد در سال های اول تنفس فرد، طبیعی باشد اما در سال های بعدی به دلیل کوچک بودن مجرای بینی و مصدود شدن آن، فرد دچار مشکلات تنفسی می شود
 • پشیمانی و افسردگی پس از عمل: در واقع هیچ کسی صد در صد نمی تواند پیش بینی کند پس از جراحی زیبایی کاملا به رضایت می رسد یا خیر. بسیاری افراد پس از جراحی پشیمان می شوند ولی دیگر سودی ندارد و پزشکان نمی توانند، بافت را به شکل قبل از عمل برگرداند. برای مثال ممکن است افرادی که بینی خود را فانتزی عمل کرده اند، به دلیل مصنوعی شدن بینی شان از جراحی خود ناراضی اند ولی دیگر راه بازگشتی نیست. در نتیجه افراد بایست سعی کنند با آگاهی کامل دست به هرگونه تغییر در چهره و اندام خود بزنند.
 • اشتباهات پزشکی و عوارض پس از جراحی: برای مثال: ممکن است پزشک، بیش از میزان استاندارد ژل به لب تزریق کند. در این صورت لب بسیار بزرگ و نافرم می شود یا حتی ممکن است به اعصاب آن آسیب وارد شود و فرد نتواند لبش را تکان دهد. افراد باید نسبت به متخصص زیبایی خود بسیار حساس و دقیق باشند.