با پیشرفت علم پزشکی در ایران، صنعت “توریست درمانی” بسیار توسعه پیدا کرده است. هرساله تعداد توریست هایی که به قصد درمان وارد ایران می شوند، بیشتر می شود و افراد زیادی خواهان استفاده از خدمات پزشکی در ایران هستند. شرکت “سیف گشت” با داشتن سابقه در زمینه توریست درمانی برای رفاه حال مسافرین خدمات ویژه ای ارائه می دهد. در این راستا مؤسسه “سیف گشت” برای افراد مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب شرایط مناسبی فراهم نموده و از لحظه ورود تا لحظه خروج، همراه مسافرین پزشکی خواهد بود. “سیف گشت” برای چنین مسافرانی یک مترجم و راهنمای حرفه ای قرار می دهد، تا بتوانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و همچنین با سرعت بیشتری مراحل درمانی خود را طی نمایند. از دیگر خدمات این مؤسسه فراهم کردن اسکان مناسب، ارائه مشاوره، ترانسفر و … می باشد.

در ادامه بیماری های مغز و اعصاب را بررسی نموده و به توضیح انواع آن می پردازیم؛

بیماری های مغز و اعصاب

بیماری های مغز و اعصاب به اشکال مختلفی در بدن ظاهر می شوند و عملکرد اندام ها را با مشکل مواجه می کنند. عدم توجه به این نوع بیماری ها، عواقب خطرناکی خواهد داشت. در ادامه انواع بیماری های مغز و اعصاب را شرح می دهیم:

  • تومور مغزی

تومور مغزی توده ای از بافت هاست که در آن سلول ها به صورت غیر عادی رشد می کنند. تومورها به دو دسته خوش خیم و بد خیم تقسیم می شوند. ممکن است این تومورها در مغز باشند یا در قسمت های دیگر بدن که به سمت مغز توسعه می یابند. یکی از بدترین و خطرناک ترین صدماتی که تومور مغزی به مغز می زند، خونریزی مغز می باشد.

  • تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاع به معنای کاهش فضایی است که نخاع در آن قرار گرفته است. این بیماری به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول به صورت مادرزادی است. به این صورت که افراد از بدو تولد این بیماری را دارند و در قسمت هایی همچون سر، گردن، کمر و … درد را احساس می کنند. دسته دوم تنگی کانال نخاع به صورت اکتسابی است. هر دو دسته ی آن قابل درمان می باشد. علائم تنگی کانال نخاع عبارتند از: درد در ناحیه گردن و کمر، بی حسی و … . در صورتی که بیماری پیشرفت نکرده باشد، می توان با استفاده از روش هایی همچون کاهش وزن، رعایت رژیم مناسب و … آن را درمان کرد. در صورتی که تنگی کانال نخاع شدید باشد از روش های دیگری همچون فیزیوتراپی، دارو، جراحی و … استفاده می کنند.

  • دیسک کمر و گردن

نخاع در درون مهره های ستون فقرات قرار گرفته است. عصب هایی که در نخاع قرار گرفتند، پیام ها را بین مغز و بدن رد و بدل می کنند. اعصاب داده ها و اطلاعاتی همچون درد را به مغز انتقال می دهند و مغز به ماهیچه ها فرمان می دهد. حال اگر فرد دیسک کمر یا گردن داشته باشد، اعصاب پیام درد را به مغز منتقل می کنند. علائم این بیماری عبارتند از: درد در ناحیه کمر و پاها، بی حسی، ضعف در ماهیچه های بدن، ناتوانی در انجام فعالیت ها و … .

  • اختلالات روانی

اختلالات روانی الگوهای رفتاری شخص را تغییر می دهند و تاثیرات منفی بر او می گذارند. بعضی از بیماری های ناشی از اختلال روانی عبارتند از:

  • اختلال دو قطبی: شخصی که دچار این بیماری می شود، دچار نوساناتی در رفتارش می شود.
  • افسردگی
  • اضطراب

علائم اختلالات روانی در افراد به صورت متفاوت ظاهر می شود. در صورتی که تغییراتی در الگوی رفتار خود مشاهده کردید به دکتر مراجعه کنید. برای مثال ممکن است دیگر تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران را نداشته باشید و خودتان را در اتاق حبس کنید. اگر دچار چنین تغییرات رفتاری شدید، با پزشک خود در میان بگذارید.